Objavujte tajomstvá Piešťan, o ktorých ste doteraz netušili

Hovoríte si, že v Piešťanoch ste už boli a videli ste to najlepšie? Že vás v známom kúpeľnom meste už nemá čo prekvapiť? Opak je pravdou. Až komentovaná prehliadka mesta so sprievodcom vám ukáže, aké rôzne ďalšie poklady Piešťany ešte ukrývajú.

Piešťany, 31. máj 2022 – Príležitosť, aká sa neodmieta. Aj tak by sme pokojne mohli nazvať možnosť absolvovať v Piešťanoch prehliadky mesta spolu so sprievodcom. Vďaka takto aktívne strávenému dňu prežijete čas nielen príjemný, ale aj užitočný.

Individuálne prehliadky sú vhodné tak pre návštevných nováčikov Rezortu Piešťany, ako aj pre pravidelných rekreantov. Vďaka prehliadkam si s kúpeľným mestom vytvoríte hlbší vzťah, pretože ho spoznáte detailnejšie. Zároveň sa dozaista oboznámite aj s novými lokalitami, z ktorých si do budúcna budete vedieť vybrať svoju obľúbenú.

Môžete si vybrať hneď z niekoľkých druhov prehliadok – či už bude zameraná na všeobecnú históriu mesta Piešťany, alebo špecificky, napríklad na históriu miestnej elektrárne, Domu umenia. Ak milujete prírodu, odporúčame veľmi zaujímavú a atraktívnuprezentáciu ornitológa. V nasledujúcich týždňoch môžete v Piešťanoch absolvovať nasledujúce komentované prehliadky:

Spoznajte mesto Piešťany a Kúpeľný ostrov

Počas Prehliadky mesta Piešťany 2022, ktorá je pre všetkých účastníkov zdarma, navštívite aj Kúpeľný ostrov a s lokalitou sa dôkladne zoznámite. Program je vhodný tak pre individuálnych návštevníkov, ako aj pre organizované skupiny žiakov, študentov či dôchodcov, maximálne do počtu 45 ľudí. Zahŕňa v sebe prehliadku najdôležitejších historických a architektonických pamiatok svýkladom. Rovnako tak profesionálneho miestneho sprievodcu, ochutnávku termálnej vody a pravých kúpeľných oplátok pri Napoleonskych kúpeľoch či rôzne rady a tipy od miestnych. Dozviete sa napríklad, čo robiť po prehliadke, kam možno zájsť alebo čo by ste mali ešte vidieť. Prehliadka sa začína stretnutím pri Fontáne Príbeh prameňov v centre mesta a pokračuje Mestským parkom, Grand hotelom Rónai/Liečebný dom Slovan/, Kursalonom-Kúpeľnou dvoranou, Penziónom Zelený strom, Hotelom Nárožny, Kolonádovým mostom, Sochou Barlolámača, Sochou Ľudovíta Wintera, Hotelom Thermia Palace, Kúpeľnými domami Napoleon I.-III., Kúpeľným parkom, Kúpeľným domom Pro Patria, termálnymi jazierkami, Kúpaliskom Eva a voliérami s pávmi.

Na návšteve u ornitológa

Skupinka do 20 osôb môže absolvovať netradičnú prehliadku akrúžkovanie vtákov s ornitológom v chránenom areáli, ktorý nesie názov Výsadba, na Sĺňave v Piešťanoch. Počas pútavej dvojhodinovej prednášky ornitológa Ericha Kubicu sa okrem iného dozviete: ktoré vtáky hniezdia na Sĺňave, ktoré cez Sĺňavu migrujú, kde všade vyletelo a zahniezdilo sa lokálne vtáctvo, prečo je dôležitá ochrana prírody a ako môže byť človek jej súčasťou. Prehliadka sa začína od ôsmej hodiny rannej a je za cenu: dospelí 4 eurá, 10-18 rokov 3 eurá a deti do 10 rokov zdarma.

Príbeh elektrárne pre malých i veľkých

Svoje čaro má i historická Elektráreň Piešťany, ktorej prehliadky sú rozdelené na dva varianty. Komentovaná prehliadka Tajomstvá elektrárne je zameraná na deti, pomôckou pri prechádzke bývalou obecnou elektrárňou je komiks a jeho hlavní hrdinovia, žiarovky Ela a Edo. Mladších súrodencov v predškolskom veku zatiaľ zabaví tematická omaľovánka. Prehliadka s kapacitou maximálne 10 osôb trvá 45 minút, pre deti stojí 5 eur a v prípade sprievodu dospelého + 2 eurá.

Pri prehliadke nádhernej budovy starej elektrárne, ktorá je kultúrnou pamiatkou, sa aj dospelí dočkajú svojich príbehov. Rovnako dlhú prehliadku, taktiež v hodnote 5 eur, môžu absolvovať aj starší návštevníci Piešťan. I pre nich je pripravená komentovaná prehliadka po interiéri a zákutiach starej elektrárne. Tešiť sa možno na pútavé rozprávanie o histórii a fungovaní tejto industriálnej budovy a o aktivitách, ktoré v nej prebiehajú po rekonštrukcii.

Mesto ako galéria

Prehliadka so sprievodcom, ktorú by ste si v Piešťanoch rozhodne nemali nechať ujsť? Tak to je Mesto ako galéria – umenie verejného priestoru. Na prehliadke užšieho centra Piešťan a kúpeľov sa dozviete viac zo zákulisia vývoja známeho podujatia Socha piešťanských parkov a nadobudnete pocit, ako keby ste sa ocitli na výstave umenia pod holým nebom. Na vybraných príkladoch sochárskych diel vo verejnom priestore vám sprievodca priblíži okolnosti a zmeny dobového myslenia, ktoré vplývali na umeleckú tvorbu od druhej polovice 20. storočia. Prehliadku povedie galerijná pedagogička a výtvarníčka Linda Blahová, ktorá je spoluautorkou knihy Sochy Piešťan: Mesto ako galéria. Aj v tomto prípade je počet miest na prehliadke limitovaný, a tak radíme registráciu neodkladať na poslednú chvíľku. Pre dospelých je za 6 eur, deti od 12 rokov za 3 eurá a pre deti do 12 rokov je zdarma.

Po významných piešťanských stavbách

Vneposlednom rade možno absolvovať aj komentované prehliadky varchitektonickom skvoste – Dome umenia pod vedením p. Rohoňovej a p. Gažovej ktoré sú zdarma, alebo s rovnakými sprievodkyňami prehliadku Emil v meste. Táto je určená pre deti a týka sa stavieb Emila Belluša s pracovným listom. Pre najmladších je zdarma, pre dospelých a deti nad 12 rokov stojí 6 eur a pre deti od 8-12 rokov je za 4 eurá. No a ako poslednú spomenieme Piešťanskú modernu, taktiež pod patronátom sprievodkýň Evy Rohoňovej a Lívie Gažovej. Pútavá prehliadka je venovaná medzivojnovej a povojnovej architektúre abohatými informáciami ohúri všetky vekové kategórie. Pre dospelých je za 6 eur, deti od 12 rokov za 3 eurá a pre deti do 12 rokov je zdarma.