Mesto Vrbové


 

Kontakt

ADRESA Ul. gen. M. R. Štefánika 15/4, Vrbové 922 03, Slovensko
TELEFÓN – PRIMÁTORKA MESTA – Dott. Mgr. Ema Maggiová +421 33 73 50 613
EMAIL – PRIMÁTORKA MESTA – Dott. Mgr. Ema Maggiová primator@vrbove.sk
TELEFÓN – ZÁSTUPCA PRIMÁTORA – JUDr. Štefan Kubík +421 33 73 50 614
EMAIL – PRIMÁTORKA MESTA – Dott. Mgr. Ema Maggiová kubik@vrbove.sk
WEB www.vrbove.sk

Mesto Vrbové leží asi desať kilometrov západne od Piešťan na rozhraní Malých Karpát a Trnavskej pahorkatiny. Mesto patrí do okresu Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja. Vrbové má približne šesťtisíc obyvateľov.

 


Naše naj:

  • Vrbové sa zvykne nazývať aj slovenská Pisa. Dôvodom je 38 metrov vysoká šikmá veža, ktorá je pozoruhodnou historickou pamiatkou mesta. Postavili ju v rokoch 1832 – 1835. Jej odklon od zvislej osi je takmer meter. Spočiatku bol považovaný za vážny nedostatok, neskôr sa premenil na prednosť a z veže sa stala vyhľadávaná turistická atrakcia.
  • V tunajšej šľachtickej kúrii sa narodil gróf Móric Beňovský (1746 – 1786), spisovateľ a kráľ Madagaskaru. Ďalším významným rodákom z Vrbového je Ján Baltazár Magin (1681 – 1735), autor prvej obrany Slovákov vydanej tlačou.
  • Prvá písomná zmienka o Vrbovom pochádza z roku 1113. Už koncom 14. storočia sa Vrbové prvýkrát spomína ako mestečko (oppidum). Postupne sa vyvíjalo na remeselnícko-obchodné centrum širšieho okolia. Až do konca 19. storočia tu hralo významnú úlohu vinohradníctvo.
  • Od polovice 20. storočia fungoval vo Vrbovom textilný podnik Trikota, ktorý sa postupne stal najväčším výrobcom dámskej bielizne v bývalom Česko-Slovensku.
  • Pamiatkou na početnú a vplyvnú židovskú komunitu v mestečku je židovský cintorín a synagóga z roku 1883 charakteristická orientálnym maurským štýlom. V čase postavenia synagógy tvorili Židia asi tretinu obyvateľstva Vrbového.
  • Kostol sv. Gorazda je druhým najväčším chrámom zasväteným sv. Gorazdovi. Bol postavený v rokoch 1992 – 1997, základný kameň posvätil pápež Ján Pavol II. pri návšteve Slovenska. V kostole je umiestnený organ, ktorý bol zakúpený v roku 1947 za vtedajších 330- tisíc korún. Dnes by bola jeho hodnota približne rovnaká, ale v eurách.
  • Najstaršou stavebnou pamiatkou mesta je Kostol sv. Martina. Prvá písomná zmienka o kostole je z rokov 1332 – 1337, predpokladá sa, že sakrálny objekt stál na tomto mieste v 12. storočí. V zadnej časti severnej lode sa nachádza mechanický pohyblivý betlehem.
  • Územie dnešného Vrbového bolo obývané našimi predkami už v 9. storočí. História mestečka zaznamenala významnú tragédiu v roku 1599, keď Vrbové ľahlo popolom po turecko-tatárskom vpáde.
  • V roku 1696 rozšíril cisár Leopold I. Vrbovému jarmočné privilégium a odvtedy sa tu konávalo šesť výročných jarmokov, neskôr osem. Vrbovské jarmoky sa stali povestnými až na Morave.

Naše tipy:

  • Navštívte šľachtickú kúriu pochádzajúcu zo 17. storočia, v ktorej sa narodil Móric Beňovský, známy ako kráľ Madagaskaru. Kúria sa nachádza v radovej zástavbe na rozhraní Námestia slobody a Beňovského ulice. Na priečelí kúrie je umiestnená pamätná tabuľa, na prvom poschodí sa nachádza historická expozícia. Podkrovie je upravené na spoločenskú sálu a aj nádvorie slúži na organizáciu kultúrno-spoločenských podujatí.
  • Pri Kostole sv. Martina sa nachádza šikmá veža, štvorboková budova postavená v klasicistickom slohu. Dokončili ju v roku 1835, na jeseň 1930 sa po dlhotrvajúcich dažďoch naklonila. Spočiatku sa odklon odhadoval na 70 centimetrov, odborné zameranie však ukázalo, že je takmer metrový (99 cm v roku 2000). Pre porovnanie – veža v talianskej Pise má odklon od zvislej osi asi štyri a pol metra.

 

 

Galéria:

 

Foto: CBS, s. r. o. a Emil Štefanka