Kontakt
ADRESA Nám. SNP 1475 / 3, Piešťany 921 45, Slovensko
TELEFÓN +421 33 77 65 311
EMAIL msu@piestany.sk
WEB www.piestany.sk
Piešťany sú okresným mestom, patria do Trnavského samosprávneho kraja. Mestom preteká rieka Váh a je známe svojím slnečným, nížinným, suchým a teplým podnebím. Piešťany majú 27 790 obyvateľov a každý rok ich navštívi viac ako 132 000 turistov. Mesto je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.
Naše naj:
- Mesto je neodmysliteľne späté s najväčšími slovenskými kúpeľmi. Prvý podrobný opis tunajších prameňov sa objavil roku 1545 v knihe Správa o podivuhodných vodách Uhorska. Najslávnejší opis kúpeľov pochádza z pera Adama Trajana Benešovského, ktorý v roku 1642 napísal báseň Uzdravujúce piešťanské kúpele. Prvý lekársky opis priniesol v roku 1745 Ján Justus Torkoš, hlavný fyzikus slobodného kráľovského mesta Prešporka.
- Okolo termálnych prameňov vznikla kúpeľná osada Teplice, prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1599. Osada sa časom spojila s obcou Piešťany a tvorí historické centrum dnešného mesta.
- Prvú budovu kúpeľov postavili v Piešťanoch po návšteve významného balneológa, profesora Heinricha J. von Cranza v roku 1772. Dovtedy sa na kúpanie používali jamy vykopané v zemi.
- Najväčší rozkvet zažili kúpele aj mesto počas pôsobenia Alexandra Wintera a jeho synov, ktorí si v roku 1889 prenajali kúpele od rodiny Erdödyovcov. Alexandrov syn Ľudovít sa významne zaslúžil o pozdvihnutie obce na mesto a o slávu tunajších kúpeľov. Jeho brat Imrich zasa povzniesol kultúrny a spoločenský život v meste.
- Tak ako mnohé iné stavby v Piešťanoch, aj ikonický hotel Thermia Palace bol nápadom Ľudovíta Wintera. V roku 1917 sa v hoteli stretli traja cisári. Nemecký cisár Viliam II., rakúsky cisár Karol I. a bulharský cár Ferdinand I. tu rokovali o ďalšom vedení vojny. Po komplexnej rekonštrukcii pod dohľadom Krajského pamiatkového ústavu sa v roku 2006 stal Thermia Palace prvým päťhviezdičkovým hotelom na Slovensku.
- Za liečivými termálnymi minerálnymi prameňmi a sírnym bahnom prichádzajú do Piešťan ľudia z celého sveta. Unikátny ekosystém sírneho bahna vzniká v obtokovom ramene Váhu. Po vyťažení sa bahno ukladá do špeciálnych bazénov, kde ešte rok dozrieva. Vyzreté bahno má jedinečné liečivé účinky a v podobnej forme sa nenachádza nikde inde na svete.
- Piešťany sú rodiskom mnohých známych osobností, pochádza odtiaľto napríklad tenistka Dominika Cibulková, herec Marián Geišberg alebo plavkyňa Martina Moravcová, ktorá na Svetových letných univerziádach vybojovala päť zlatých medailí a je tiež dvojnásobnou striebornou olympioničkou. V roku 2019 ju vyhlásili za Univerzitnú športovkyňu storočia pri príležitosti 100. výročia akademického športu na Slovensku.
Naše tipy:
- Piešťany sú ako stvorené pre cyklistov. Mesto a okolie ponúka mnoho cyklotrás rôznych dĺžok a náročností pre cestných cyklistov i pre horských bikerov, pre rodiny s deťmi aj pre profesionálov. Najznámejšou cyklocestou v meste je okruh okolo vodnej nádrže Sĺňava, ktorý je vhodný aj pre inline korčuliarov. Vážska cyklomagistrála vás povedie z Piešťan až do Trenčína. Na bicykli sa dostanete aj do sedla Havran a na Čertovu pec, kde sa nachádza jaskyňa, v ktorej boli objavené pozostatky neandertálskeho osídlenia.
- Návštevníci kúpeľného mesta majú možnosť nazrieť do bahennej kuchyne, teda prezrieť si tie priestory kúpeľov, kam sa bežne nedá dostať. Počas komentovanej prehliadky sa dozviete, kde a ako sa ťaží piešťanské bahno, čo sa s ním ďalej deje, prečo je liečivé iba priamo v Piešťanoch a ako ho kúpele recyklujú. Nazriete aj do akumulačnej stanice, ktorá je srdcom kúpeľov.
- Piešťany sú známe aj ako mesto športu a nezabúdajú ani na hráčov golfu. Deväť jamkové ihrisko a golfový klub na Kúpeľnom ostrove majú storočnú tradíciu. V zime je tu k dispozícii golfový trenažér.
- V lete dá v Piešťanoch kúpať na termálnom kúpalisku Eva aj v krásnych zákutiach pri voľných prírodných plochách, či už na rieke Váh alebo vodnej nádrži Sĺňava. V Ratnovskej zátoke majú raj na zemi milovníci vodného lyžovania a wakeboardu. Kto sa chce na vodu iba pozerať, môže nastúpiť v prístave pod Kolonádovým mostom na vyhliadkovú loď a previezť sa po Váhu a Sĺňave.
Foto: CBS, s. r. o.