Mesto Hlohovec

 

Kontakt

ADRESA M.R.Štefánika 222/1, 920 01 Hlohovec, Slovensko
TELEFÓN +421 337 368 111
EMAIL info@hlohovec.sk
WEB www.hlohovec.sk

Hlohovec je okresné mesto v Trnavskom kraji s rozlohou 64,12 km², v ktorom aktuálne žije 20 256 obyvateľov. Mesto je jedinečné svojou polohou na rieke Váh, históriou a aj pivovarníckou či vinárskou tradíciou.

 


Naše naj:

  • Mesto je historicky späté s jeho dominantou – Hlohovským zámkom, ktorý bol pôvodne stredovekým hradom z 13. storočia, oficiálne označovaný ako kaštieľ. Jeho minulosť sa spája s významnými šľachtickými rodmi od Abovcov, Ilokovcov až po Thurzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov, ktorí boli poslednými majiteľmi zámku. Od jeho sprístupnenia na jeseň 2018 je zážitkom nielen stála expozícia múzea, ale tiež virtuálne prehliadky pôvodnej podoby zámku prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov. Zámok sa nachádza v hornej časti zámockého parku, ktorého súčasťou je aj najväčší platanový háj v strednej Európe.
  • V areáli Zámockej záhrady nájdete i unikátne Empírové divadlo, ktoré je ako jediné stále fungujúcim divadlom svojho druhu široko-ďaleko. Častým cieľom turistov i svadobných fotografov sú neďaleko ležiace terasové záhrady, ktoré napodobňujú francúzsku záhradnú architektúru.
  • V dolnej časti parku nad jazierkom nájdete drobnú kamennú jaskyňu s vyvieračkou – grotta, ktorá je dotvorená kamenným reliéfom boha mora a riek Neptúna.
  • Súčasťou záhrady je aj obnovený amfiteáter, detské ihrisko, mestské kúpalisko a športovisko i minigolfové ihrisko.

  • Hlohovec ponúka aj iné zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. V jeho centrálnej zóne sa nachádza neprehliadnuteľný Kostol sv. Michala (Archanjela). Kostol je spomínaný už v roku 1242.
  • Jeho vrchnú časť nadstavili neskôr ako pozorovateľňu, ktorá je v súčasnosti prístupná verejnosti ako vyhliadková veža. Je v správe Vlastivedného múzea v Hlohovci, ktoré sídli v objekte kláštora Františkánov pri kostole Všetkých svätých na Františkánskom námestí.

  • Hlohovec patrí k malému počtu miest na Slovensku, v ktorom sa už šesťdesiat rokov nachádza hvezdáreň a planetárium. Od júla 2019 ponúka hemisférické „fulldome“ projekcie vytvorené v rozlíšení 4K v zmodernizovanom digitálnom planetáriu. Observatórium v Hvezdárni a planetáriu M. R. Štefánika disponuje druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Takmer 20 000 návštevníkov sem ročne príde pozorovať hviezdnu oblohu alebo na projekcie so simuláciami pohybu hviezdnej oblohy a ďalšie podujatia.

  • Odmenou za výstup na vyhliadku Šianec do výšky 296 metrov vám bude nádherná panoráma nielen mesta, ale aj celého regiónu ponad Dolnovážsku nivu až po Malé Karpaty, Trnavskú tabuľu, Biele Karpaty a mestá a dedinky od Trnavy až po Piešťany. Vyhliadka je dostupná pešo od Empírového divadla po Šomodskej ulici ponad altánok „Urbánok“, ktorý je pútnickým miestom spojeným s vinohradníckou tradíciou. Pohodlne sa na Šianec dostanete aj autom po ceste II/507 smerom na Bojničky.
  • Hlohovčania sa pýšia aj vzácnou a turistom pohodlne dostupnou prírodnou chránenou rezerváciou Sedliská s rozlohou šesť hektárov, nazývanou tiež „Poniklecová lúčka“. Turistov touto oblasťou sprevádza Náučný chodník Sedliská i Náučný chodník Poniklec, ktorý vedie cez vinohradnícky mikroregión Poniklec. Obe trasy sú nenáročné, vhodné pre peších turistov, aj pre cykloturistov. Rieka Váh ponúka na jeho ľavom nábreží desaťkilometrový cyklochodník, po ktorom sa pohodlne dostanete z jedného konca mesta na druhý.
  • Traduje sa, že vinohradníctvo má v Hlohovci až tisícročnú tradíciu. Rozkvet hlohovského vinohradníctva je spojený s dvoma menami miestnych vinárov. Boli nimi Ferdinand Fussmann a František Belžík. Práve Fussmann, rodák zo slovinského Mariboru, ktorého životná púť sa žiaľ skončila v roku 1944 v nacistickom koncentračnom tábore v Oswienčime, bol v tridsiatych rokoch 20. storočia najväčším producentom vína na Slovensku. Po roku 1989 potomkovia miestnych vinohradníkov nadviazali na zašlú slávu „fraštackého“ vinohradníctva. V roku 2006 vznikol Cech hostinských, vinárov a gastronómie, dnes Cech vinárov Hlohovecka, ktorého cieľom je rozvíjať vinohradníctvo a vinárstvo v oblasti malokarpatskej vinohradníckej oblasti, najmä starej Hlohovecko-šintavskej oblasti. Od roku 2007 organizuje obľúbené Fraštacké putovanie za vínom, ktoré láka tisícky milovníkov vína z celého Slovenska.