Termálne jazierka – Kúpeľný ostrov

Termálne jazierka na Kúpeľnom ostrove boli vybudované v rokoch 1934-1935. Myšlienku vybudovať ich, vnukol Imrichovi Winterovi bulharský excár Ferdinand I. Coburg, ktorý bol častým návštevníkom Piešťan a rovnako veľkým milovníkom prírody. Vybudované boli tri jazierka situované tesne vedľa seba, pričom každé z nich z nich má trochu inú skladbu rastlín i živočíchov.
Do jazierok sa napúšťa termálna liečivá, ktorá obsahuje i značné množstvo síry. Z rastlín sú v jazierkach zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov, viktória kráľovská, puškvorec, pálka, praslička, kosatec. V blízkom okolí rastie bambus. Okraje zdobia rôzne okrasné kvety. Neďaleko sa vypína vysoké gingko dvojlaločné a iné exotické druhy drevín. O flóre jazierok informuje orientačná tabuľa v blízkosti.

Victoria kráľovská – prezývaná aj vodná ruža kvitne v júli a svoje kvety počas približne šiestich dní ukazuje len na 18 hodín. Lekno, považované za najväčší a najkrajší druh z tropických pralesov dosahuje priemer až 2 metre.

Druhové bohatstvo rýb nie je vysoké, aj pre vysoký obsah minerálnych látok rozpustených vo vode. V jazierkach dlhodobo prežívajú v iba gupky, molinézie, mečovky, koi kapry a karasy. V minulosti boli početnejšie zastúpené gupky. Časom zrejme akvaristi vypustili do jazierka molinézie, ktoré sa lepšie vedia prispôsobiť vysokému obsahu solí v termálnej vode ako gupky.
Dnes vidno v jazierkach predovšetkým čierne rybičky. To sú práve molinézie, u ktorých je pre čiernu formu všeobecne zaužívaný názov Black Molly. Všetky druhy rýb, ktoré prežívajú v jazierkach dlhšiu dobu, vykazujú známky návratu k prírode. Ak by ste vylovili gupku a lepšie sa na ňu v pohári pozreli, tak zistíte, že je iná ako máte doma v akváriu. U týchto rýb sa silnejšie prejavuje návrat k prírodnému sfarbeniu. Ostatne mení sa aj ich tvar a správanie. Z gupiek sa stávajú skutočné pávie očká, molly strácajú čierny pigment, mečovky tiež nie sú tak krikľavo a sýto sfarbené.
V jazierkach momentálne žijú aj korytnačky, ktoré sem vypustili chovatelia. Prevažne ide o korytnačky písmenkové, ale vidieť môžete tiež kožnatku floridskú.
Termálne jazierka sú krásne v každom ročnom období, v každej časti dňa a sú jedným zo symbolov Piešťan.

Zdroj: http://www.pic-piestany.sk/prakticke-info/piestany-a-okolie/zivot-v-termalnych-jazierkach/
Foto: Lukáš Turňa, Tomáš Hudcovič