Prechádzka okolo vodnej nádrže v Chtelnici

Pýchou Chtelnice je barokový kaštieľ, ktorý v posledných rokoch prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Obec však láka turistov aj vďaka ďalším zaujímavostiam. Sú nimi napríklad dve vodné plochy a málo známy poľovnícky zámoček, ktorý slúžil jednému z najznámejších aristokratických rodov v Uhorsku.

Lesmi Malých Karpát sa môžete pohodlne prejsť po spevnených chodníkoch, ak pri ceste smerom z Piešťan zabočíte za chtelnickým cintorínom doprava. Následne vedie cesta dolinou okolo riečky Chtelnička. Auto môžete zaparkovať pri hrádzi.

Údolná nádrž vznikla v roku 1995 a slúži najmä na zavlažovanie a chov rýb. Jej okolie je ideálne na nenáročné výlety pre rodiny s deťmi, ale toto miesto vyhľadávajú aj rekreační bežci a milovníci nordic walkingu.

Okruh okolo nádrže meria 3,5 kilometra a ponúka pekné výhľady na vodnú plochu, riečku Chtelnička i okolité lesy. Skameneliny z neďalekého paleontologického náleziska vystavuje Balneologické múzeum I. Wintera v Piešťanoch.

Asi 2,5 km severozápadne od nádrže je menšia vodná plocha nazývaná Výtok alebo hovorovo Vítek. Neďaleko nej sa nachádza rovnomenné rekreačné stredisko.

Zaujímavosťou tejto časti chtelnického chotára je lovecký zámoček. V prvej polovici 19. storočia ho nechali v slohu nemeckých poľovníckych domov s dvojitou strechou postaviť Pálfiovci, neskôr slúžil na rekreáciu zamestnancov Slovnaftu. Podľa zistení architekta Miroslava Beňáka je na masívnej kamennej stene osadený reliéf muža a ženy od Štefana Belohradského z roku 1965.

Text a foto: Martin Palkovič