K dvojkrížu na Skalku z Hubiny

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Azda vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Dnes vás zavedieme na Skalku.

Dvojkríž na vrchu Skalka pri obci Hubina.

Obec Hubina, ležiaca v Považskom Inovci a patriaca k tematínskej horskej skupine, je zaujímavá historicky i geologicky. Geologicky je tvorená vápencami dolomitmi stredného a vrchného triasu a historicky spadá osídlenie okolia obce do obdobia staršej doby kamennej. Obec má i niekoľko významných historických pamiatok.

Najznámejšia je zvonica z 18. storočia – tzv. Šikmá veža, v blízkosti ktorej je informačná tabuľa náučného chodníku Považský Inovec, kde získate úplne informácie o geografii, histórii i o faune a flóre okolia Hubiny. Zaujímavá je aj pieskovcová socha sv. Jána Nepomuckého, socha sv. Vendelína a Božie muky sa nachádzajú medzi Hubinou a Moravanmi nad Váhom. V obci je i upravený židovský cintorín s asi dvadsiatimi pomníkmi, umiestnený v lese pri potoku pod cintorínom.

Východiskovým bodom z obce Hubina na Skalku je lesná cesta oproti novému katolíckemu kostolu, odkiaľ vedie modrá turistická značená trasa, nazývaná aj Chodník sv. Cyrila a Metoda, smerujúca na Skalku, pokračujúca na Gonove lazy a končiaca v obci Podhradie. Chodník má mierne stúpanie a ponúka nádherné výhľady nielen na vzďaľujúcu sa Hubinu, ale tiež na susediaci kameňolom a Kostolec. Asi v polovici približne hodinovej vychádzky na Skalku už možno vidieť dvojkríž umiestnený na vrchu Skalky v nadmorskej výške 377 metrov. Chodník je upravený a často navštevovaný.

Ak by ste chceli absolvovať dlhšiu trasu, môžete začať už pri Kolonádovom  moste v meste Piešťany, kde má modrá turistická trasa začiatok.

Vrch Skalky ponúka nielen pekný výhľad na Hubinu, Kostolec, Moravany nad Váhom, ale je dovidieť i na Piešťany a neďaleké Jaslovské Bohunice. Z opačnej strany v kopcoch vyniká zrúcanina hradu Tematín, pod ktorý v minulosti obec Hubina patrila. Okolie je zaujímavé i potulkami popod skaly, kde môžete objaviť rôzne skalné útvary. Zo Skalky pokračuje cesta po modrej značke na Gonove lazy a na Dolinu. Sedlo sa nachádza iba sedem minút od rovnomenného vrchu.

Ak by ste chceli zo Skalky pokračovať ďalej na Marhát alebo Bezovec, pokračujte po modrej turistickej trase na križovatku turistických chodníkov Sedlo Kostolný vrch, kde odbočíte na červenú turistickú trasu, z ktorej sa dostanete na Bezovec ( na sever) alebo na Marhát (na juh).

Nový katolícky kostol, odkiaľ vedie modrá značka, smerujúca na Skalku.
Modrá značka vás dovedie až pod vrch Skalka, na ktorom je pozostatok vysielača a dvojkríž.
Zo Skalky môžete po modrej značke pokračovať na Gonove lazy a aj do Podhradia.
Výhľad na Piešťany.
Výhľad na Považský Inovec.

Fotogaléria:

Skalka v zime: