La Musica


 

Kontakt

ADRESA KURSALON s.r.o., Teplická 39, 92101 Piešťany
TELEFÓN +421 911 03 27 25
EMAIL martina.ondkova@la-musica.sk
WEB www.la-musica.sk

Meno Dodo Šošoka je výrazne späté nielen so slovenskou džezovou scénou, ale aj mestom Piešťany. Práve tu, na pešej zóne, mal svoj vlastný hudobný klub – ART JAZZ GALLERY -, ktorý nezanikol ani po jeho smrti. Dnes sa v jeho následníkovi, už na novom mieste, spája unikátny priestor reštaurácie, kaviarne, hudobného klubu a mestskej záhrady ukrytej pod menom La Musica na Teplickej ulici. Podnik, ktorý ľahko rozoznáte podľa jasného rukopisu: vo výklade gramofón, na strope visia trúbky, na stenách portréty džezových hudobníkov, s ktorými výborne ladí kuchyňa i kaviareň.


La Musica je štyri v jednom

Po otvorení dverí budú vaše prvé kroky smerovať do kaviarenskej časti – mohutné historické kreslá, barový pult, na stenách zábery miestneho fotografického klubu a všade prítomné hudobné detaily, ako spomínaný gramofón vo výklade, nástroje na stenách či bubny visiace zo stropu. Už prvý pohľad nahovára, že umenie tu má svoje miesto – druhý, ten na tanier, to potvrdzuje. Táto časť podniku láka na šálku kávy či pohár vína pred koncertom, ktoré sa tu pravidelne, niekoľkokrát mesačne konajú.

Hneď za rohom sa nachádza podlhovastá miestnosť, ktorá počas dňa slúži ako reštaurácia, k večeru ako hudobný klub. Gaštanovo hnedé stoly s kultovými „tonkami“ v rovnakej farbe sa ako chameleón dokážu podľa potrieb zmeniť na miesto, kde si môžete vychutnať obedové menu či niečo z à la carte a večer zase rozkývať boky v rytme (najmä) džezu. A tou štvrtou funkciou, ktorú podnik La Musica zohráva, je mestská záhrada, tá si však zaslúži samostatnú kapitolu.


 

Záhrada pokoja v centre Piešťan

Stačí urobiť tri kroky z reštaurácie a máte pocit, že ste sa ocitli v Provensálsku: všade prítomné divé trávy, bicykle, kvetiny, absolútne súkromie a vzadu záhradka so skleníkom pripomínajú oázu pokoja v centre Piešťan. Obrovská záhrada s terasou, aj krytou, – ani tu nechýbajú dobové doplnky, napríklad historické rádio, televízor či kufrík. Zaujímavosťou je, že počas letnej sezóny je otvorená iba táto časť podniku, v zimných mesiacoch zase funguje iba vnútorný priestor.

Pre rodiny s deťmi je v záhrade pripravený i drevený domček dotvárajúci celkovú atmosféru, ktorá nemá ďaleko od rozprávkových predstáv. Na ozdobu tu nie sú ani hriadky so skleníkom: pestujú sa v nich bylinky, tiež zelenina, ako cukety či paradajky. Počas našej návštevy sme si nemohli nechať ujsť príležitosť ochutnať rajčinovú polievku z vlastného zberu: raz darmo, domáce rajčiny sú domáce. A sladšie, červenšie, lepšie.

Čo si dať na obed (alebo večeru)?

La Musica funguje každý deň: počas týždňa od 11:00 do 22:00, v štvrtok, piatok a sobotu sa varí ešte o hodinu dlhšie. Siahnuť môžete po jedlách z denného obedového menu, ktoré je doplnené sezónnymi špecialitami a tiež ponukou à la carte. Čo si však vybrať? Počas našej návštevy sme si užívali krásne babie leto a do uší sa nám okrem nazvučujúcich sa muzikantov vnútri doniesli chýry o tom, že Ceasar šalát v La Musice je najlepší v celých Piešťanoch. Ideálny súzvuk na vyskúšanie. A skutočne, bol výborný, odľahčený dresing, rustikálne servírovanie, kuchári zvolili väčšie krutóny, ktoré doplnili celkovú šťavnatosť šalátu.

Zvykne sa hovoriť, že ten, kto robí tri, štyri, viac vecí naraz, ani jednu nerobí poriadne. V La Musice to však neplatí. Funguje to tu ako v dobre zohratej džezovej kapele: hoci každý má na starosti niečo iné, výsledok je harmonický a zrazu všetko dáva zmysel. Piešťany v tomto podniku, ktorý v sebe spája štyroch „kapelníkov“ na jednom mieste, získali unikátne miesto, kde to ladí v kaviarenskej časti, kuchyni aj na pódiu.

Reštauráciu La Musica nájdete na instagrame aj facebooku.

Zdroj: Kávičkári.sk, Text: Tomáš Turek, Foto: Tomáš Turek