Z piešťanských parkov budú galérie pod holým nebom

Piešťany ožívajú umením! Mestské kultúrne stredisko Piešťany prináša po desaťročiach slávnu cyklickú výstavu Sochy piešťanských parkov. Tradícia plenérových výstav v parkoch a na Kúpeľnom ostrove sa vo vynovenej forme už zakrátko znovu prebudí k životu. Prvých návštevníkov výstava privíta 30. júna 2021.

Piešťany, 28. júna 2021 – V priestoroch Piešťanskej mestskej galérie, v Mestskom parku a na Kúpeľnom ostrove sa bude od 30. júna do 30. septembra konať výstava s názvom Socha piešťanských parkov, ktorej kurátorom je Mgr. art. Martin Sedlák, vedúci galerijného oddelenia MsKS Piešťany. Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v stredu 30.6.2021 o 17:00 hodine vpriestoroch Piešťanskej mestskej galérie. Podujatie nadviaže na históriu prestížnych sochárskych výstav, ktoré sa stali v celoslovenskom meradle najpopulárnejšie práve v Piešťanoch.

Socha piešťanských parkov 2021

Podujatie Socha piešťanských parkov sa koná od roku 1967 s niekoľkoročnými prestávkami až po súčasnosť. Tvorcovia výnimočnej myšlienky výstavy pod holým nebom sa inšpirovali známymi exteriérovými expozíciami ako Kröller-Müller Museum v holandskom národnom parku Hooge Weluwe, ďalej v Middelheime v Belgicku či prímestskom parku Antverp. Najvýraznejšie ročníky výstavy sa u nás konali v rokoch 1967-1969. V období normalizácie sa uskutočnil v 1970 invenčný a veľkolepý ročník nových podôb sochárstva s názvom Polymúzický priestor- socha- objekt- svetlo- hudba.

Počas socializmu sa podujatie venovalo prevažne politickým výročiam a klasickému sochárstvu, porevolučné roky chceli obnoviť slávu Polymúzického priestoru podujatím Priestor ‘93. Posledným kvalitatívne výrazným ročníkom bola Socha piešťanských parkov 2005 pod kuratelou SNG. Súčasná výstava nepriamo nadväzuje na najlegendárnejšie podujatie svojho druhu v Piešťanoch z minulosti – Polymúzický priestor z roku 1970, ktorý bol v kurátorskej koncepcii Ľubora Káru.

Od tých čias sa vo svete sochárskeho umenia veľa zmenilo. To, o čom sa pred päťdesiatimi rokmi usiloval Polymúzický priestor, je dávno v slovenskom umení realitou. Hlavným sa stal fenomén priestoru a žáner multimediálnej inštalácie, čo výrazne ovplyvnilo aj chápanie tradičnejšieho, klasického sochárstva. Prevládajúcou sa stala tvorba „in situ“, kde sa miešajú rôzne druhy, žánre a kategórie.

V tomto duchu sa budú môcť návštevníci súčasnej výstavy pokochať dielami slovenských (Stano Filko, Lubo Mikle, Štefan Papčo, Marek Stuller, Dionýz Troskó, Miroslav Trubač, Peter Roller, Katarina Kissoczy, Viktor Hulík, Ján Hoffstädter, Tomáš Werner, Peter Kalmus, Alexander Trizuliak), tiež troch českých autorov (Federico Díaz, Krištof Kintera, Petr Písařík) a zastúpenie má aj Fínsko (Maarti- Aiha).

Socha piešťanských parkov 2021

Tohtoročná prehliadka prináša aj jedinečnú možnosť spoznať zaniknuté diela minulosti cez bezplatnú mobilnú aplikáciu Socha AR. Prostredníctvom nej môže návštevník objavovať digitálne reprodukcie diel, a tým zároveň aj históriu slávneho podujatia,“ dopĺňa Martin Sedlák.

Aj keď má podujatie prevažne charakter plenérovej výstavy, rovnako významní sú autori prezentovaní vo všetkých galerijných priestoroch MsKS. V Piešťanskej mestskej galérii, vo Výstavnej sieni Stará lekáreň a aj v úplne novom priestore galérie Mólo na Kolonádovom moste.

Výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie Rezort Piešťany Tatiana Nevolná dodáva: „Jednoznačným plusom podujatia je jeho lokácia, teda prostredie krásnych parkových plôch vPiešťanoch. V súčasnom období ovplyvňovanom epidemiologickými opatreniami je to ideálna možnosť pre zmysluplné, zdravé a bezpečné trávenie voľného času.

Názov podujatia: Socha piešťanských parkov 2021
Druh podujatia: výstava
Termín výstavy: 30. 6. – 30. 9. 2021
Miesto konania: Piešťanská mestská galéria, Mestský park, Kúpeľný ostrov Kurátor: Mgr. art. Martin Sedlák
Kurátorská spolupráca na virtuálnej časti výstavy: Mgr. Linda Blahová

Socha piešťanských parkov 2021