V PIEŠŤANOCH SA BUDE PO ROKU ZNOVU HRAŤ ŽIVÝ ŠACH

Tradícia nezvyčajného šachového turnaja ožila v našom najväčšom kúpeľnom meste minulé leto a teraz pokračuje ďalším ročníkom.

Piešťany, 11. júl 2022 – Po celý týždeň, od 11. až do 18. júla, žijú Piešťany šachom. V rámci Medzinárodného turnaja v šachu Slovakia Open Piešťany 2022 sa v sobotu 16. júla uskutoční aj spoločenské podujatie Živý šach. Táto atraktívna šachová exhibícia si minulý rok získala srdcia divákov, keď nadviazala na vyše storočnú tradíciu šachových turnajov v piešťanských kúpeľoch.

Šachová minulosť Piešťan je bohatá, prvý turnaj s osemnástimi hráčmi sa tu konal už v roku 1912. Vtedy sa v Piešťanoch stretlo niekoľko významných šachistov.

„Turnaj bol kvalitný a štýlový, medzi hodnotnými cenami bol dokonca aj automobil,“ pripomína piešťanskú šachovú históriu Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany. „Potom však vstúpila ľuďom do životov prvá svetová vojna, a tak sa ďalší turnaj konal v Piešťanoch až po dlhých desiatich rokoch. Minulý rok sme sa spolu s Kúpeľmi Piešťany rozhodli obnoviť túto peknú, no takmer zabudnutú tradíciu. A teraz sa opäť v Piešťanoch stretne svetová šachová elita. Zároveň pokračujeme so živým šachom pod holým nebom. Je divácky veľmi atraktívny a srdečne naň pozývam všetkých návštevníkov Piešťan.“

Medzinárodný šachový turnaj Slovakia Open Piešťany 2022 bude výnimočný aj tým, že sa na ňom zúčastní 11 indických šachistov. To neuniklo pozornosti najväčšieho šachového portálu na svete ChessBase India, ktorý má po celom svete viac ako milión sledovateľov. Redaktori portálu už upriamili pozornosť šachového sveta na Piešťany, keď avizovali júlové podujatie. Budú ho tiež sledovať priamo v Piešťanoch a denne o ňom informovať.

„Portál opisuje Piešťany v superlatívoch, čo nás samozrejme veľmi teší,“ hovorí Michal Bezák, predseda predstavenstva Rezortu Piešťany. „Navyše, medzi Indiou a Piešťanmi je aj určité historické prepojenie. Vmedzivojnovom období navštívilo kúpele niekoľko indických maharadžov, čo je podrobne zdokumentované v knihe Maharadžovia v Piešťanoch autora Andreja Bolerázskeho. A v piešťanskom Balneologickom múzeu sú predmety od maharadžov súčasťou expozície.“

„Do turnaja je prihlásených 150 hráčov a hráčok zo 16 krajín. Okrem Indie napríklad aj z Poľska, Talianska, Írska či Singapuru. Zo všetkých šachovníc budeme vysielať online prenos,“ dopĺňa riaditeľ turnaja Ján Kišoň.

A ako vyzerá živý šach v Piešťanoch? Na šachovnici s rozmerom 9 x 9 metrov sa stretnú veľmajstri, ktorým bude počas hry verne slúžiť 32 dobovo oblečených rytierov, dám, kráľov, pešiakov a ďalších postáv. Šachisti budú hrať pod stĺporadím hotela Esplanade. Šachová exhibícia sa začne v sobotu 16. júla o 19. hodine a potrvá približne hodinu. Vstupenky na podujatie stoja 10 eur, deti od 4 do 13 rokov zaplatia polovicu, menšie deti majú vstup zdarma.

Po živej hre bude nasledovať after party s dídžejom od 20. do 22. hodiny. Záujemcovia o občerstvenie počas party si môžu zakúpiť lístok do food zóny, kde budú mať k dispozícii grilované špeciality, šaláty, prílohy adezerty vbufetovej forme, atiež možnosť nákupu nápojov.

„Lístky sa predávajú na recepciách kúpeľných hotelov a môže si ich kúpiť každý, teda nielen hoteloví hostia,“ informuje MICE manažérka kúpeľov Mária Michalčíková.

O atraktívny živý šach však neprídu ani tí, ktorí sa na večernú exhibíciu nedostanú. V ten istý deň, teda v sobotu 16. júla, bude môcť živý šach sledovať široká verejnosť pred piešťanským kinom Fontána. Vstup na toto podujatie je voľný.