Rekonštrukcia piešťanského Kolonádového mosta za 1,5 milióna eur je hotová!

Slávnostné otvorenie tejto národnej kultúrnej pamiatky bude už 2. júla

V roku 2019 sa začali rekonštrukčné práce na Kolonádovom moste, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou histórie Piešťan. Obyvatelia a i návštevníci kúpeľného mesta sa konečne môžu tešiť zvynovenej kultúrnej pamiatky, ktorej slávnostné otvorenie prebehne už počas nadchádzajúceho piatku.

Piešťany, 1. júla 2021 – Celkovo dva roky prebiehali na historickom Kolonádovom moste vPiešťanoch rozsiahle rekonštrukčné práce, ktorých cena presiahla jeden milión eur. „Záverečný účet za rekonštrukciu tejto našej významnej kultúrnej pamiatky predstavuje sumu 1 563 156 eur. Z tejto čiastky sme zafinancovali 613 156 eur z vlastných, teda mestských zdrojov a na zvyšných 950 000 eur sme získali dotáciu,“ priblížil finančnú stránku projektu primátor Piešťan, Peter Jančovič, ktorý by chcel touto cestou zároveň pozvať všetkých návštevníkov i obyvateľov mesta na slávnostné otvorenie vynoveného mosta.

Kolonádový most Piešťany

V piatok 2. júla 2021 bude Kolonádový most v novom šate symbolicky spustený do plnej prevádzky. Na most bude po novom presídlené Piešťanské informačné centrum a v jeho priestoroch nájde miesto aj galéria Mestského kultúrneho strediska.

Sprievodným podujatím slávnostného dňa bude po zotmení piešťanská nočná cyklojazda. Pre všetkých záujemcov uvádzam, že stretnutie účastníkov bude pred sochou Barlolámača. Toto úspešné podujatie, ktoré malo v Piešťanoch premiéru v septembri 2019, teda bude mať svoje tretie pokračovanie. Do poslednej cyklojazdy v septembri minulého roku sa zapojilo takmer 250cyklistov akolobežkárov,“ informuje Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

Z historického hľadiska je Kolonádový alebo aj Sklený most významné funkcionalistické dielo, ktoré vzniklo na objednávku Ľudovíta Wintera, nájomcu a budovateľa Piešťanských kúpeľov.

Kolonádový most

Most bol vybudovaný na mieste staršieho dreveného mosta v rokoch 1930 – 1933. Most je kultúrnou pamiatkou, ktorá je z celoslovenského hľadiska významným technickým autorským dielom. Počas aktuálnej rekonštrukcie sa na ňom pod prísnym dozorom pamiatkarov realizovala úprava vozovky a spodnej časti mosta, rekonštrukcia nadstavby, kovových konštrukcií, výmena a výplň otvorových konštrukcií, výmena strešnej krytiny, odstránenie nefunkčných potrubí a káblov. Tiež sa robilo nové technické a konštrukčné zabezpečenie nebytových priestorov, ich interiérové vybavenie (priestorov predajní, likvidácia súčasného disproporčného stavu priestoru) a obnova obvodového plášťa.

Po rekonštrukcii budú interiérové priestory vhodné aj pre účely výstav, prvá sa začína v deň otvorenia mosta, v piatok 2. júla. Budevenovaná sochárskemu aobjektovému umeniu výtvarníka Otisa Lauberta. Presklený priestor vo funkcionalistickej stavbe Kolonádového mostu, ktorý architektonicky zastrešil architekt Emil Belluš, je po rekonštrukcií priehľadným výkladom súčasného umenia a vďaka tomu je prístupným zážitkom pre všetkých, ktorí prechádzajú okolo. Tento nový galerijný priestor na Kolonádovom moste uvádza výstavný projekt s názvom Galéria MÓLO.

Všetky informácie na jednom mieste

Piešťanské informačné centrum, ktoré bude svoje služby poskytovať v nových priestoroch na Kolonádovom moste, poskytuje občanom, návštevníkom mesta akúpeľným hosťom komplexný informačný servis. Otváracie hodiny Piešťanského informačného centra sú v utorok-piatok od 10:00 hod do 18:00 hod. a v sobotu – nedeľu od 11:00 hod. do 17:00 hod. V pondelok je informačné centrum zatvorené.

Piešťanské informačné centrum na Kolonádovom moste

Súčasťou Piešťanského informačného centra je aj historický pitný pavilón, kde sú prezentované repliky vystavovaných historických plagátov kúpeľov Piešťany z konca 19. a prvej tretiny 20. storočia. Kúpeľnú atmosféru a liečbu návštevníkom priblížia vystavené zbierkové predmety zo zbierky Balneologického múzea Imricha Wintera – barle, fľaše na piešťanskú termálnu vodu, ktorá sa v minulosti podávala aj ako stolová voda, pamiatkové poháre s kúpeľnými motívmi, pitné poháre a suveníry z prvej polovice 20. storočia.

Pitný pavilón na Kolonádovom moste