Tajomstvo Muchovho obrazu

Pred devätnástimi rokmi z Piešťan záhadne zmizol slávny originál Alfonsa Muchu.

Keď sa v reštaurácii hotela Thermia Palace správne usadíte, môžete si okrem jedla vychutnávať aj pohľad na známu maľbu Alfonsa Muchu. No ešte pred pár rokmi to vyzeralo tak, že obraz v Piešťanoch už nikto viac neuvidí.

Malo to byť ráno ako každé iné. Nočnému recepčnému sa končila služba a za normálnych okolností by sa už tešil do postele. Lenže dnes ešte nemohol. Bol to totiž práve on, kto v noci devätnásteho októbra zavolal na oddelenie ochrany kúpeľov, že sponad dverí hotelovej jedálne zmizol obraz Alfonsa Muchu.

Piešťany mal rád

Majster secesného štýlu Alfons Mucha zavítal do Piešťan v čase, keď už bol známym maliarom. Na jeho sláve mala veľký podiel spolupráca s dobovou hviezdou – francúzskou herečkou Sarah Bernhardtovou. Do piešťanských kúpeľov, kde sa schádzala smotánka z celého sveta, prišiel Alfons Mucha oddychovať, no počas ozdravného pobytu predsa len aj trochu pracoval. Práve v Piešťanoch vznikli skice k jeho dielu Slovanská epopeja.

V kúpeľoch sa uzdravovala aj maliarova dcéra, ktorej Piešťany prinavrátili zdravie. Umelec sa za to piešťanským kúpeľníkom poďakoval darovaním obrazu s dlhým, no výstižným názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň života. Maľoval ho na mieru do päťuholníkového priestoru nad dverami jedálne hotela Thermia Palace. Hlavným motívom diela je uzdravenie dievčaťa sediaceho v kresle. Na kolenách mu spočíva dievčina v piešťanskom kroji a žena v podobnom kroji na pravej strane obrazu podáva uzdravujúcemu sa dievčaťu červenú ružu. Podľa predpokladov je dievča v kresle zobrazením maliarovej dcéry. V pozadí postáv je dedina Moravany nad Váhom a rieka Váh.

A tento obraz bol zrazu preč.

Útek cez záhradu

Keď dielo v októbri 2000 záhadne zmizlo, hotel bol práve pred rozsiahlou rekonštrukciou a jeho technické zabezpečenie bolo slabé. Zlodeji to využili, plátno vyrezali a utiekli oknom cez záhradu. Začalo sa vyšetrovanie. Piešťanské kúpele a Balneologické múzeum poskytli polícii informácie o obraze, pátranie spustil aj Interpol. Vo svete bez sociálnych sietí sa do hľadania obrazu zapojila široká verejnosť jedinečným spôsobom. Piešťany vydali pohľadnicu s obrazom Alfonsa Muchu a textom, ktorý v šiestich jazykoch vyzýval ľudí, aby pomohli Interpolu pri pátraní. No po obraze akoby sa zľahla zem. Až po štyroch rokoch, v decembri 2004, ho polícia zadržala. S ním aj dvoch mužov z Karlových Varov, ktorí sa pokúšali obraz predať pred nákupným centrom v Brne rakúskemu záujemcovi za 95- tisíc eur. Zadržaných mužov obžalovali a poškodený obraz sa vrátil do Piešťan.

Najkrajší darček

Vtedajší riaditeľ piešťanských kúpeľov po nájdení obrazu vyhlásil, že je to pre kúpele ten najkrajší vianočný darček. Štyri metre široké plátno však bolo veľmi poškodené. Vyrezali ho necitlivo – vraj príborovým nožom, zrolovali maľbou dovnútra, nevhodne zložili, takže farba v zlomoch celkom opadla, a skladovali vo vlhkom priestore. To všetko sa podpísalo pod stav obrazu, ktorý si vyžiadal náročné reštaurovanie. Viedol ho piešťanský rodák Ján Hromada z VŠVU v Bratislave. Dielo najskôr pomocou nedeštruktívnych metód preskúmali, pričom odhalili aj maliarovu prípravnú podkresbu. Potom spevňovali uvoľnené časti farieb, nahrádzali chýbajúcu maľbu alebo jej vrstvy, retušovali, podliepali, sceľovali.

Po náročnej rekonštrukcii sa obraz dostal na svoje pôvodné miesto, do jedálne vynoveného hotela Thermia Palace. Tentoraz ho už chráni moderná zabezpečovacia technika a je nepretržite pod dohľadom kamier.

Hoci boli priekupníci dolapení a obžalovaní za prechovávanie umeleckého diela, zlodeja sa ešte vypátrať nepodarilo. A tak ostáva zmiznutie Muchovho obrazu stále záhadou.