Tajomstvá piešťanských múzeí.

Praveká krásavica, mamutí kel, nadzvukové lietadlá a autá, na ktorých sa vozila medzivojnová smotánka. Múzeá v Piešťanoch a blízkom okolí sú plné vedomostí i zážitkov.

 


 

Balneologické múzeum Imricha Wintera.

Kúpeľníctvo nie je jedinou oblasťou záujmu odborníkov z Balneologického múzea Imricha Wintera. Už jeho zakladatelia zhromaždili vzácne archeologické nálezy z okolia Piešťan, ktoré mapujú osídlenie oblasti v období praveku. Veľkým lákadlom múzea je mamutí kel aj odliatok Moravianskej Venuše. K originálu, ktorý má 23- tisíc rokov, sa len tak nedostanete, pretože je prísne strážený v trezore Archeologického ústavu SAV v Nitre.

 


 

Osud tejto pravekej krásavice je podobný detektívnemu príbehu. Napínavé až šokujúce historky rozprávajú aj ostatné expozície múzea. Jedna z nich návštevníkom priblíži cestovateľské dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika, ďalšia je venovaná prominentným klientom piešťanských kúpeľov. Milovníkov fauny a flóry poteší expozícia prírodných vied, v ktorej objavia napríklad aj najväčší zub na svete druhu Deinotherium proavum. Jeho bývalého majiteľa prezývajú Madunický obor.

Balneologické múzeum Imricha Wintera nájdete v Kúpeľnej dvorane na Beethovenovej ulici (otvorené v utorok až nedeľu 9.00-12.00 a 13.00-17.00 h) a vo Vile Dr. Lisku (otvorené v pondelok až piatok: 8.00-12.00 a 13.00-16.00 h, v nedeľ 13.00-17.00 h).

Viac informácií o Balneologickom múzeu

 


 

Vojenské historické múzeum.

Prechádzali ste sa už po leteckej základni? Letectvo má v Piešťanoch storočnú tradíciu a nielen tej sú venované artefakty vystavené vo Vojenskom historickom múzeu, ktoré sídli v priestoroch bývalej 32. leteckej základne a kasární SNP. V slovenských pomeroch jedinečná expozícia mapuje vývoj techniky používanej československou armádou od 2. svetovej vojny až do roku 1992. Zblízka môžete obdivovať dobovú výzbroj a výstroj vrátane nadzvukových lietadiel, ale napríklad aj tankov a húfnic.

Vojenské historické múzeum nájdete na Žilinskej ceste 6545
Otváracia doba: jún až september – utorok až nedeľa – vstup do múzea: 10.00, 13.00, 15.00 h.,október až máj (vopred nahlásené skupiny v počte 10 až viac osôb) – utorok až piatok vstup do múzea: 10.00, 13.00 h.

Viac informácií o Vojenskom historickom múzeu

 


 

Classic Car Museum.

V roku 1932 sa v Piešťanoch konala prvá prehliadka automobilov Zlaté stuhy – Concours d´Élégance. Z podujatia sa stala tradícia, vďaka ktorej sú Piešťany mestom, kam sa majitelia historických vozidiel z rôznych kútov sveta pravidelne a radi vracajú. Dlhoročný organizátor stretnutí oldtimerov Ján Horňák založil v Moravanoch nad Váhom múzeum, ktoré prezentuje automobilovú eleganciu po celý rok. „Ľudia sa môžu týchto áut dotknúť, vyfotiť sa s nimi, prípadne sa občas aj zviezť. To sú autá, ktoré sa páčia každému. Majú charakteristickú atmosféru, ktorú dopĺňa vôňa oleja a benzínu,“ hovorí zakladateľ múzea.

Classic Car Museum nájdete v Moravanoch nad Váhom (Na Výhone 338). Otvorené: apríl až september: štvrtok od 14:00 do 18:00 h, október: marec – sobota od 13:30 do 17:00 h.

 


 

Etnografické múzeum Za krakovskú bránu.

Viete, ktorý slovenský kroj je najkrajší? No predsa piešťanský. V 30. rokoch minulého storočia reprezentoval Československo na svetových výstavách v Londýne aj Paríži a v dobre situovaných rodinách bolo módou mať jeden doma. Medzi hrdé majiteľky piešťanského kroja patrí aj bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová, ide o jednu z jej spomienok na rodné Československo. Kroje z okolia Piešťan môžete obdivovať v múzeu Za krakovskú bránu, ktoré dokumentuje život obyvateľov Krakovian, ale aj priľahlých dedín. Aj prostredníctvom exponátov ešte donedávna používaných na obrábanie pôdy v ňom spoznáte život v tradičnej slovenskej domácnosti. Obytná časť autentického hospodárstva prezentuje zbierku obradových textílií a krojov zdobených unikátnou krakovianskou paličkovanou čipkou.

Múzeum Za krakovskú bránu nájdete v Krakovanoch na Dlhej ulici č. 41. Verejnosti je prístupné po dohode s majiteľmi na tel. čísle: 0903933243.