Sĺňava – tu vám bude ako pri mori

Ako hovorí už názov tohto priehradného jazera, po väčšinu roka je zaliate slnkom. O Piešťanoch a okolí je celkovo známe, že je tu z celého Slovenska najviac slnečných dní v roku. Priaznivá klíma v kombinácii s vodou a prímorskou atmosférou mesta – čo viac si môžete na dovolenke priať?

Vodná nádrž Sĺňava je snom každého milovníka leta. Rekreačná oblasť pri vodnej ploche hneď vedľa kúpeľného mesta je ideálna na letnú dovolenku. Ponúka hotely všetkých kategórií, penzióny aj dva autokempingy, Pullman a Lodenica.

Raj rybárov, aj tých hendikepovaných

Pri vode si prídu na svoje tí, ktorí radi len tak leňošia, ale aj aktívnejší dovolenkári, ktorí sa chcú venovať vodným športom. Windsurfing, vodné lyžovanie, kanoistika, jachting, člnkovanie či rybolov – to všetko sa na Sĺňave dá. Rybári tu minulý rok dostali aj pekný darček – prvé slovenské bezbariérové rybárske miesto. Pri Sĺňave, neďaleko prístavu v Ratnovciach, ho vybudovali v areáli Združenia priaznivcov športového rybolovu. Priestor určený imobilným rybárom je viditeľný aj v noci, keďže prístup k vode vyznačuje fosforeskujúca farba. Bezpečnosť rybárov chráni zábradlie na okraji plochy.

Vodné športy, čo srdce ráči

Na pravej strane nádrže, kúsok od obľúbenej Lodenice, sa nachádza areál vodného lyžovania Waterski Piešťany. Pretekári tunajšieho športového Klubu vodného lyžovania a vodných športov patria k najúspešnejším na Slovensku. Záujemcovia si tu môžu dohodnúť jazdu za motorovým člnom. Tradícia vodných športov je v Piešťanoch silná, pochádza odtiaľto aj naša olympionička, plavkyňa Martina Moravcová. V 80. rokoch minulého storočia sa na Sĺňave konali preteky motorových člnov v sérii Svetového pohára a veľmi úspešní sú dodnes piešťanskí vodnopólisti.

Na ľavej (východnej) strane Sĺňavy, v Ratnovskej zátoke, je vodnolyžiarsky vlek a wakeboardový park, ktorý ponúka celú škálu vodných športov. Môžete tu vyskúšať wakeboarding, kneeboard, paddleboard aj vodné lyže. Pri týchto vodných športoch si pri zachovaní pravidiel bezpečnosti užijú veľa zábavy aj deti. V areáli Wake Soul nájdete aj niekoľko oddychových terás, pláž, obchod, workout zónu, volejbalové ihrisko, priestory na hranie pre deti. Výbavu na vodné športy vám tu v prípade potreby požičajú.

Vyhliadková plavba – romantika pre všetkých

Pri Kolonádovom moste, neďaleko slávnej sochy Lámača bariel, ľahko nájdete prístavisko výletnej lode Trajan, ktorá ponúka od marca do novembra vyhliadkové plavby po Sĺňave. Prevádzka lode závisí od počasia. Vybrať si môžete dva okruhy – krátky a dlhý. Krátky okruh trvá 50 minút a zavedie vás k Vtáčiemu ostrovu a späť. Počas dlhého okruhu, ktorý trvá 75 minút, oboplávate Vtáčí ostrov, odtiaľ budete pokračovať cez Ratnovskú zátoku k Drahovskej hati k Rybárskemu dvoru a späť k nástupnému miestu.

Počujete morské čajky? Nemýlite sa

Vodná nádrž Sĺňava sa môže pochváliť aj unikátom, za ktorým sem prichádzajú ľudia z celého Slovenska aj zo zahraničia. Ide o Vtáčí ostrov, hniezdisko a zimovisko vtákov, dôležitá oddychová lokalita vtákov na jarných a jesenných migračných trasách. Ostrov Čajka, známy predovšetkým ako Vtáčí ostrov, bol vytvorený po výstavbe vodnej nádrže Sĺňava (v roku 1959 ako súčasť Vážskej kaskády). Na ostrove už ornitológovia pozorovali 245 druhov vtákov. Hniezdia tu čajky (vrátane veľkých morských čajok), ktoré majú najpočetnejšie zastúpenie a určite aj ony prispievajú k tomu, že sa pri Sĺňave cítite ako pri mori. Vtáčí ostrov je tiež hniezdiskom vzácneho a ohrozeného rybára riečneho a vzácneho druhu volavky – chavkoša nočného. Sĺňava bola v 80. rokoch chránenou študijnou plochou, neskôr chráneným vtáčím územím a po vstupe Slovenska do EÚ bola zaradená medzi významné vtáčie lokality Európy a začlenená do Natura 2000 ako mimoriadne dôležitá oblasť. Pre vodné športy je vyčlenený priestor tak, aby nenarúšali ekosystém Sĺňavy. Na Vtáčí ostrov a sto metrov od neho je vstup zakázaný.