Piešťanské kúpele ponúkajú liečbu tzv. post-covid syndrómu s možnosťou zamerania aj na dýchacie cesty.

Ministerstvo zdravotníctva avizovalo, že v dohľadnej budúcnosti chce umožniť ľuďom po prekonaní ochorenia Covid-19 kúpeľnú liečbu tzv. post-covidového syndrómu. Podľa prvotných vyhlásení by takáto starostlivosť mohla byť reálna už o niekoľko týždňov. Piešťany ponúkajú regeneráciu po prekonaní tohto ochorenia už dnes.

Najväčšie slovenské kúpele opäť vecne a efektívne reagujú na zdravotnú krízu. Do už beztak širokej ponuky liečebných procedúr zaradili aj tie podporujúce regeneráciu dýchacieho systému po prekonanom ochorení Covid-19, spojenú s podporou imunity s využitím svojich unikátnych prírodných zdrojov.

Ide o nový typ komplexného kúpeľného pobytu, ktorý je určený predovšetkým ľuďom po prekonaní Covid-19,“ upresňuje generálny riaditeľ piešťanských kúpeľov Andreas Schuster. „Pacientom chceme takto pomôcť s regeneráciou celého organizmu spoločne s naštartovaním imunity. Naše prírodné zdroje – bahno a termálna voda – a tiež naše overené liečebné procedúry sú na to ako stvorené. Hoci Piešťany nie sú klimatické kúpele, okrem iných procedúr ponúkame aj inhalácie liečivou vodou, ktoré sú veľmi účinné práve pri regenerácii pľúcneho tkaniva zasiahnutého spomínaným ochorením. Tento druh pobytu je dostupný samoplatcom, ktorí si môžu vybrať buď respiračno – regeneračný pobyt alebo pobyt zameraný na zdravé dýchanie. Aj keď si ľudia za tento pobyt platia, zaznamenali sme zvýšený záujem o jeho predaj.

Som rada, že kúpele ako jeden z členov našej organizácie znovu ukázali, že aj v náročnom období dokážu návštevníkom rýchlo poskytnúť to najdôležitejšie, čo potrebujú – starostlivosť o zdravie,“ hovorí Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

Pre našich hostí robíme maximum, aby sa u nás cítili bezpečne, vrátane hygienického nadštandardu,“ dopĺňa Andrea Platková, marketingová manažérka kúpeľov. „Pri príchode hostia absolvujú triáž, vrátane antigénového testu na Covid-19 a len na základe negatívneho výsledku sú na recepcii zaregistrovaní a následne ubytovaní. Vo zvýšenej miere sa staráme o čistotu a dezinfekciu verejných priestorov, kde sú všade dostupné stanice na dezinfekciu rúk. V spoločných priestoroch je povinnosť dodržiavať pravidlo R-O-R (dezinfkecia rúk – odstup – rúško) ako pre hostí, tak aj pre personál.

Podľa lekárskeho riaditeľa piešťanských kúpeľov MUDr. Borisa Bánovského nastala pri poskytovaní procedúr viditeľná zmena len pri skupinových cvičeniach: „Ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti majú Kúpele bežne hygienické štandardy nastavené vysoko. Okrem skupinových cvičení sú (a vždy boli) ostatné procedúry podávané individuálne, v kabínach, pretože sú to zdravotné procedúry, pri ktorých zachovávame intimitu našich hostí.

Zároveň si treba uvedomiť, že efekt kúpeľnej liečby nie je okamžitý ale sa prejavuje postupne. „Všetky poskytnuté procedúry tvoria akúsi skladačku, kde jednotlivé dieliky do seba zapadajú,“ vysvetľuje MUDr. Bánovský. „Nakoniec vytvoria synergický efekt, ktorý pacient intenzívne pociťuje na svojom zdraví približne pol roka až rok po absolvovaní kúpeľnej liečby.

Podľa prvotných informácii by mali byť kúpeľné pobyty zamerané na liečbu organizmu po prekonanom ochorení Covid -19 čoskoro prístupné aj poistencom zdravotných poisťovní. Rezort zdravotníctva plánuje rozšíriť zoznam indikácií na kúpeľnú liečbu o ďalšie, týkajúce sa problémov súvisiacich s ochorením Covid-19, tzv. post-covidový syndróm, ktorý vzhľadom na rôznorodosť symptómov ako aj priebeh ochorenia môže na pacientoch zanechať dlhodobý negatívny vplyv.