Obec Ratnovce


 

Kontakt

ADRESA Ratnovce 152, Ratnovce 922 31, Slovensko
TELEFÓN +421 337 737 107
EMAIL ou@obec-ratnovce.sk
WEB www.ratnovce.sk

Ratnovce ležia asi tri kilometre južne od Piešťan medzi úpätím Považského Inovca a považským výbežkom Podunajskej nížiny. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1240. Žije tu vyše tisíc obyvateľov, obec patrí do okresu Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja. Je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

 


 

Naše naj:

 • Pri obci na ľavej strane jazera Sĺňava je vybudovaný areál vodného lyžovania, ktorý vznikol vytvorením umelého násypu. Ratnovská zátoka ponúka priestor na obľúbené vodné športy aj na pokojný relax pri káve v krásnom prírodnom prostredí. Vodná nádrž Sĺňava je dominantou obce a vyhľadávaným cieľom milovníkov vodných športov. V okolí vodnej plochy si vďaka mnohým značeným trasám prídu na svoje aj cyklisti a turisti.
 • Neďaleko areálu vodných športov leží umelo vytvorený ostrov Čajka, známy skôr ako Vtáčí ostrov. Je letným hniezdiskom vzácnych vtáčích druhov a oddychovou plochou pre migrujúce vtáky. Sĺňava bola v 80. rokoch chránenou študijnou plochou, neskôr chráneným vtáčím územím. Po vstupe Slovenska do Európskej únie bola zaradená medzi významné vtáčie lokality Európy a začlenená do Natura 2000 ako mimoriadne dôležitá oblasť. Na Vtáčí ostrov a sto metrov od neho je vstup zakázaný.
 • V chotári obce sa na rôznych miestach našli kosti mamuta a divého koňa. Najstaršie osídlenie tu siaha do staršej doby kamennej – paleolitu. V mladšej dobe bronzovej sa v tomto priestore rozprestierala osada. V dnešnom intraviláne sa našiel fragment nádoby, jedinečný nález z mladšej doby rímskej. Obec s úrodnou poľnohospodárskou pôdou a lesmi pri vodnom toku bola vhodným miestom aj pre osídlenia starých Slovákov. Boli tu objavené aj pozostatky stredovekého osídlenia.
 • Z obce pochádza naša úspešná tenistka Magdaléna Rybáriková. V Ratnovciach žije spolu s rodičmi a dvomi súrodencami. Aj keď je väčšinou na cestách, do obce za rodinou sa Magdaléna vracia vždy, keď jej to tenisové povinnosti umožnia. Práve tu, v krásnom prostredí pri Sĺňave, čerpá nové sily. Magdaléna Rybáriková bola v roku 2017 vyhlásená za najlepšiu tenistku Slovenska a najpopulárnejšiu tenistku roka. V tom istom roku porazila na turnaji WTA Máriu Šarapovovú a posunula sa vo svetovom rebríčku WTA zo 431. na 20. pozíciu.
 • V obci pôsobí už vyše 20 rokov ženský spevácky zbor Ratnovské Spievanky. Vydali už štyri CD platne a so svojimi piesňami cestujú nielen po Slovensku, ale aj do zahraničia. V repertoári majú viac ako 250 ľudových piesní a symbolickú štafetu predkov by chceli odovzdať aj deťom a vnúčatám.
 • V rovinnom až pahorkatinnom chotári obce sú početné mŕtve ramená Váhu. Za krásnou prírodou a pokojom sem chodia domáci aj zahraniční turisti.
 • V minulosti používala obec na pečatenie písomností pečať datovanú rokom 1719.

Naše tipy:

 • Aktívni športovci aj milovníci adrenalínu si určite prídu na svoje pri vodných športoch v Ratnovskej zátoke. Areál je určený predovšetkým všetkým vodným lyžiarom – od začiatočníkov až po náročných, začiatočníkom poradí inštruktor.
 • V areáli vodných športov sa nachádza aj plážové volejbalové ihrisko, minifutbalové ihrisko a detské ihrisko. Dá sa tu hrať bedminton, petanque, šach na nadrozmernej šachovnici či ruské kolky.
 • Areál je určený aj plavcom a wakeboardistom.
 • Cez Ratnovce vedie Kolookruh Sĺňava, trasa okolo vodnej nádrže určená pre cyklistov, inline korčuliarov aj chodcov. Celý okruh má 12 kilometrov, prejdete ho peši asi za tri hodiny, na bicykli za necelú hodinu. Asfaltová cesta má šírku od troch do štyroch metrov.

 

Foto: CBS, s. r. o.