Obec Moravany nad Váhom


 

Kontakt

ADRESA Kostolecká 175/4, Moravany nad Váhom 922 21, Slovensko
TELEFÓN +421 337 725 654
EMAIL moravany@moravany.sk
WEB www.moravany.sk

V Moravanoch nad Váhom žije 2 500 obyvateľov. Obec leží na ľavej strane rieky Váh, na západnom úpätí Považského Inovca. Patrí do okresu Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja. Je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

 


Naše naj:

  • Nálezisko Moravianskej Venuše. Piešťanský región bol vďaka výborným prírodným podmienkam obľúbeným sídlom pravekých lovcov a chotár obce je bohatým archeologickým náleziskom z tohto obdobia. Na poli za obcou, v lokalite Podkovica, vyoral pred rokom 1930 roľník Štefan Hulman – Petrech malú sošku ženy. Expertíza ukázala, že ide o pravú venušu z mamutieho kla starú 23-tisíc rokov. Moravianska venuša je považovaná za najstarší doklad výtvarného prejavu na Slovensku a najstaršiu známu plastiku zobrazujúcu človeka nájdenú na našom území. Jej historická hodnota je taká veľká, že ju nie je možné vyčísliť. Na svete sa našlo iba niekoľko desiatok pravekých venuší. Originál Moravianskej venuše je dnes prísne strážený v trezore Archeologického ústavu v Nitre.
  • Obec z Muchovho obrazu. Máloktorá obec na Slovensku sa môže pochváliť, že ju na svojom obraze zvečnil svetoznámy maliar. Moravany nad Váhom túto výsadu majú. Panorámu obce nájdete na pozadí slávneho obrazu, ktorý daroval piešťanským kúpeľom secesný umelec Alfons Mucha z vďaky za vyliečenie dcéry. V roku 2000 obraz záhadne zmizol a až po štyroch rokoch ho polícia zadržala. Krádež však stále nie je úplne objasnená. Olejomaľba dnes opäť visí na svojom pôvodnom mieste, nad dverami jedálne hotela Thermia Palace v Piešťanoch.
  • Renesančný kaštieľ z konca 16. storočia. Bol vo vlastníctve niekoľkých šľachtických rodov, patril Turzovcom, neskôr Čákiovcom, Motešickým a Zedwitzovcom. Cez 1. svetovú vojnu slúžil ako vojenská nemocnica, po 2. svetovej vojne ako škola a neskôr patril krajskej správe lesov. V roku 1959 sa kaštieľ stal majetkom Slovenského fondu výtvarných umení. V roku 2006 prešiel do súkromných rúk a nasledovali roky úpadku. Od roku 2018 sa snažia noví majitelia opäť vdýchnuť schátranému kaštieľu život a prinavrátiť mu zašlú slávu. Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou.

 

Naše tipy:

  • Jazero a rekreačná oblasť Striebornica v doline rovnomenného potoka ponúka neďaleko obce relax uprostred krásnej prírody. Je tu križovatka turistických chodníkov a cyklociest. Zo Striebornice sa dá dostať na zrúcaninu Tematín, odkiaľ je nádherný výhľad.
  • Vodná nádrž Striebornica je obľúbeným miestom rybárov. Konajú sa tu preteky v muškárení, prívlači a love kaprov. Revír je súkromný, povolenku si môžete kúpiť v penzióne Benátky.
  • Potok, ktorý vteká do nádrže, pramení na úpätí kopca Marhát. Ten je zasa častým cieľom turistov. Najľahší prístup je k nemu z Nitrianskej Blatnice. Na vrchole Marhátu stojí kríž ochraňujúci turistov, a tiež 17 metrov vysoká rozhľadňa. Pri dobre viditeľnosti z nej dovidíte až na bratislavský vysielač Kamzík a v noci možno pri vhodných podmienkach dokonca pozorovať svetlo nad Budapešťou. Vždy na Silvestra sa tu koná tradičný výstup.
  • Z Moravian vedie náučný chodník s odpočívadlami na Trhovičnú lúku v sedle Gajdy, kde sa napája na náučný chodník vedúci do Nitrianskej Blatnice.
  • Na konci Výtockej doliny sa nachádza malé krasové územie Sokolie skaly. V severozápadnej časti obce nájdete významné paleontologické nálezisko Veľký jarok, ktorý je chráneným prírodným výtvorom.

 

Galéria:

Foto: CBS, s. r. o. a Emil Štefanka