Obec Jalšové


 

Kontakt

ADRESA Jalšové 148, Jalšové 922 31, Slovensko
TELEFÓN +421 337 330 065
EMAIL obec.jalsove@mail.t-com.sk
WEB www.obecjalsove.sk

Jalšové leží na Dolnom Považí, na výbežku Podunajskej nížiny. Rozloha obce je 933 hektárov, nachádza sa na ľavom brehu Váhu, na západnom okraji Krahulčích vrchov, ktoré patria do Považského Inovca.. V Jalšovom žije 486 obyvateľov, obec patrí do okresu Hlohovec a Trnavského samosprávneho kraja. Cez Jalšové prechádza cesta spájajúca Piešťany a Hlohovec. Obec je členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany.

 


Naše naj:

 • Súčasný názov obce ako aj jeho staršie tvary (Wsleu, Elsew, Jalsew, Jalsawa) sú odvodené od stromu jelša, ktorý kedysi tvoril v obci súvislé porasty.
 • Prvá písomné zmienka o obci pochádza z roku 1352, obec je však ešte staršia. Pôvodne bola majetkom zoborského opátstva a v roku 1393 prešla kúpou do majetku hlohovského panstva.
 • Obec sa pýši historickou pamiatkou – pôvodne románskou rotundou postavenou niekedy v 10. – 12. storočí v areáli stredovekého hradiska. K rotunde bola začiatkom 19. storočia pristavaná z východnej strany nová loď a presbytérium. Posledné významné úpravy dal urobiť gróf Nyári. Rotunda vtedy slúžila ako náboženské miesto pre komunitu evanjelických drevorubačov.
 • V minulosti používala obec na pečatenie písomností pečať, ktorej zobrazenie z roku 1781 je zachované v štátnom archíve v Nitre.
 • Hneď vedľa Jalšového smerom na Hlohovec ležia Koplotovce s málo známym, no významným kaštieľom Kaplath. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z 15. storočia, no vtedy bol kaštieľ už len prestavaný. Známy je najmä príležitostnými návštevami básnika Jána Hollého u rodiny Kochanovských, majiteľov kaštieľa. Na nádvorí sa nachádza hladomorňa, ďalej pivnica, ktorá slúžila ako sklad pušného prachu, neskôr ako ľadovňa a údajne aj ako mučiareň.
 • Len päť kilometrov od Jalšového, uprostred vodnej nádrže Sĺňava, leží umelo vybudovaný ostrov Čajka, nazývaný aj Vtáčí. Je hniezdiskom vzácnych vtáčích druhov a chránenou prírodnou rezerváciou zapísanou na zozname UNESCO.

Naše tipy:

 • Jalšové je obklopené krásnou prírodou, v ktorej majú turisti neobmedzené možnosti. Cez Považský Inovec vedie sieť značených turistických aj cyklistických trás vhodných pre náročnejších turistov, ale i pre rodiny s deťmi. Výbornou pomôckou je turistická a cyklistická mapa Považský Inovec – Piešťany.
 • Zaujímavosťou obce sú Jalšovské chaty na trase turistického chodníka Považský Inovec. Sú známe ako vyhliadka Chata Inovec. Nachádzajú sa v lesnom prostredí, miesto ponúka možnosť ubytovania aj stravovania. Návštevníkom oddychového areálu slúžia aj športoviská – bazén a multifunkčné ihrisko. Tiché prostredie s nádhernou vyhliadkou je ideálnym miestom na oddych.
 • Obľúbeným miestom na kúpanie v okolí sú tiež neďaleké Drahovské jazerá, ktoré sú aj obľúbeným cieľom športových rybárov.
 • V susedných Koplotovciach sa nachádza termálne kúpalisko. Priamo v obci vyvierajú dva termálne vrty. Voda má priaznivé účinky pri liečbe ochorení kože, tráviaceho a pohybového ústrojenstva.
 • V neďalekom Hlohovci ponúka návštevníkom program Hvezdáreň M. R. Štefánika. K prístrojovej technike tohto observatória patrí aj druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku.
 • Medzi Jalšovým a Piešťanmi sa nachádza vodná nádrž Sĺňava, ktorá poskytuje široké možnosti milovníkom vodných športov a dovolenky pri vode. Dá sa tu plávať, rybárčiť, jazdiť na vodných lyžiach, vyskúšať paddleboard, wakeboard a windsurfing, plaviť sa na kajaku, plachetnici alebo vyhliadkovej lodi. V okolí Sĺňavy sú bohaté možnosti ubytovania od kempu až po štvorhviezdičkový hotel.
 • Na opačnom konci Sĺňavy, asi desať kilometrov od Jalšového, ležia najväčšie slovenské kúpele Piešťany so všetkými možnosťami, ktoré ponúkajú návštevníkom.
 • Na brehu Sĺňavy, približne v polovici cesty medzi Jalšovým a Piešťanmi, sa nachádza malá zoologická záhrada Eko Park Piešťany. Žije v nej vyše 174 takmer zo všetkých kontinentov. Vo veľkej časti expozície môžu návštevníci vstúpiť priamo k zvieratám a získať tak nezabudnuteľný autentický zážitok. Vstupným zároveň podporíte záchranné centrum Kaarakin pre čierne kakadu v Austrálii.

 

Zaujímavosťou obce sú Jalšovské chaty na trase turistického chodníka Považský Inovec. Sú známe ako vyhliadka Chata Inovec. Nachádzajú sa v lesnom prostredí, miesto ponúka možnosť ubytovania aj stravovania. Tiché prostredie s nádhernou vyhliadkou je ideálnym miestom na oddych.

História obce

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku  1352, obec – osada je však omnoho staršia. Pôvodne bola majetkom zoborského opátstva. Kúpou prešla do majetku hlohovského panstva v r. 1393.

Staré názvy obce Wsleu, Elsew, Jalsew, Jalsawa – sú odvodené od stromu jelša, ktoré kedysi v obci tvorili súvislé porasty.

Pamiatky

Z minimálneho množstva historických pamiatok  obce je pôvodne románska rotunda postavená niekedy v 10  –  12. storočí v areáli stredovekého hradiska. Začiatkom 19. storočia bola k rotunde pristavaná z východnej strany nová loď a presbytérium. Posledné  významné úpravy dal vykonať gróf Nyári ako náboženské miesto pre komunitu evanjelických drevorubačov.

V minulosti ako symbol obecnej samosprávy používala obec na pečatenie písomností pečať, ktorej zobratenie je zachované v štátnom archíve v Nitre z roku 1781. v kolopise pečate je nápis JALSO:POSESIONIS, v pečatnom poli je obraz holubice so žiarou navôkol -symbol ducha, ktorému je zasvätený kostol.

Dnešný erb obce Jalšové tvorí v červenom štíte strieborná holubica so zlatou žiarou navôkol.

Foto: CBS, s. r. o.