Piešťany podľa Wintera

Prechádzka po meste s umeleckým zážitkom v slúchadlách a živými výstupmi hercov v historických kostýmoch prenesie účastníkov prehliadky do doby zakladateľa svetoznámych piešťanských kúpeľov dvakrát denne každú sobotu od 18. marca do 6. mája 2023 (okrem Bielej soboty, 8. 4. 2023).

Zážitková prehliadka sa začína pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste a pokračuje zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končí na legendárnom kúpalisku Eva. Ide o jedinečné spojenie histórie a umenia. Podujatie si užije každý, kto túži nahliadnuť pod povrch a objaviť skryté tajomstvá rodiny Winterovcov.

O scenár, réžiu a herecké výkony v audiohre sa postarali umelci z Divadla Jána Palárika v Trnave. Potešením pre oči budú výstupy hercov v dobových kostýmoch z Univerzitného divadla THE.ART.RE UCM.

Na zážitkovej prehliadke mestom sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.

Cena lístka:

  • Základný: 14,00 eur
  • Zľavnený: 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S)
  • Dieťa do 3 rokov zdarma

Vyberte si termín a zakúpte si vstupenku:


Miesto stretnutia:

Socha Ľudovíta Wintera, Kolonádový most, Piešťany

GPS: 48.588173342692464, 17.839848368552666

Slúchadlá:

Na zážitkovú prehliadku mesta vám zapožičiame špeciálne slúchadlá, ktoré vás prenesú priamo do príbehu. Za zapožičanie jedných slúchadiel na jednu prehliadku vás poprosíme o zálohu vo výške 20 € priamo na mieste pri preberaní slúchadiel. Zálohu dostanete späť po skončení prehliadky a vrátení nepoškodených slúchadiel.

Príbeh Ľudovíta Wintera:

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zomrel v roku 1968 v Piešťanoch. Ako dvadsaťročný sa stal riaditeľom schátraných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré si jeho otec Alexander Winter prenajal od grófa Erdödyho.

Vďaka svojej neúnavnej práci zmenil Piešťany z mesta s bahennými cestami a chatrčami, na moderné kúpeľné mesto so zvučným menom v celej Európe. Okrem vybudovania kúpeľov sa významne zaslúžil aj o zveľadenie Piešťan – úpravou a vyasfaltovaním ulíc, chodníkov a námestí, vybudovaním vodovodu a kanalizácie, reguláciou Váhu a mnohými ďalšími prácami na prospech všetkých. Hoci priniesol Piešťanom lesk a slávu, sám so svojou rodinou žil nesmierne skromne.

Prežil dve svetové vojny, pobyt v koncentračnom tábore a po tom, čo mu kúpele znárodnili, zomrel v Piešťanoch ako chudobný dôchodca.