Objavujte tajomstvá Piešťan, o ktorých ste doteraz netušili

Hovoríte si, že v Piešťanoch ste už boli a videli ste to najlepšie? Že vás v známom kúpeľnom meste už nemá čo prekvapiť? Opak je pravdou. Až komentovaná prehliadka mesta so sprievodcom vám ukáže, aké rôzne ďalšie poklady Piešťany ešte ukrývajú.

Príležitosť, aká sa neodmieta. Aj tak by sme pokojne mohli nazvať možnosť absolvovať v Piešťanoch prehliadky mesta spolu so sprievodcom. Vďaka takto aktívne strávenému dňu prežijete čas nielen príjemný, ale aj užitočný.

Individuálne prehliadky sú vhodné tak pre návštevných nováčikov Rezortu Piešťany, ako aj pre pravidelných rekreantov. Vďaka prehliadkam si s kúpeľným mestom vytvoríte hlbší vzťah, pretože ho spoznáte detailnejšie. Zároveň sa dozaista oboznámite aj s novými lokalitami, z ktorých si do budúcna budete vedieť vybrať svoju obľúbenú.

Môžete si vybrať hneď z niekoľkých druhov prehliadok – či už bude zameraná na všeobecnú históriu mesta Piešťany, alebo špecificky, napríklad na históriu miestnej elektrárne, Domu umenia. Ak milujete prírodu, odporúčame veľmi zaujímavú a atraktívnu prezentáciu ornitológa. V nasledujúcich týždňoch môžete v Piešťanoch absolvovať nasledujúce komentované prehliadky:

 


 

Gastroprehliadka „Ochutnaj Piešťany“

Interpretačná prehliadka histórie na kúpeľnom ostrove aj v meste Piešťany spojená s gastronomickými zážitkomi – pestrou ochutnávkou tradičných a hlavne lokálnych produktov. Navštívené miesta – Zelený strom, Kursalón, Slovan, Napoleónske kúpele, Irma, Thermia Palace. Prehliadka je vykonana v exterieri a je zakončená v kaviarni hotela Thermia Palace.

Viac informácií o gastroprehliadke „Ochutnaj Piešťany“

 


 

Ako Piešťanci ku kúpeľom prišli

Hravá prehliadka hlavného kúpeľného mesta Slovenska – mesta PIEŠŤANY s chuťovým zážitkom určená pre rodičov a deti. Navštívime kúpeľný ostrov, centrum mesta, nárožný pivný pavilón, historické hotely, zrecie jazierka. Prehliadka je vykonaná v exteriéri a je zakončená s chutnými remeselnými oplatkami Guden Guden a horúcou čokoládou.

Viac informácií o prehliadke Ako Piešťanci ku kúpeľom prišli

 


 

Spoznajte mesto Piešťany a Kúpeľný ostrov

Počas Prehliadky mesta Piešťany 2023, ktorá je pre všetkých účastníkov zdarma, navštívite aj Kúpeľný ostrov a s lokalitou sa dôkladne zoznámite. Zahŕňa v sebe prehliadku najdôležitejších historických a architektonických pamiatok s výkladom. Rovnako tak profesionálneho miestneho sprievodcu, ochutnávku termálnej vody a pravých kúpeľných oplátok pri Napoleonskych kúpeľoch či rôzne rady a tipy od miestnych.

Viac informácií o prehliadke Spoznajte mesto Piešťany a kúpeľný ostrov

 


 

Tajomstvá piešťanského bahna a termálnej vody

Počas návštevy originálnej bahennej kuchyne sa dozviete zaujímavosti o čerpaní, úprave a účinkoch termálnej vody a piešťanského bahna. Zoznámite sa s históriou a hlavne nazriete pod pokrievku procesov, podľa ktorých sa v kúpeľoch varí zdravie.

Viac informácií o prehliadke Bahenná kuchyňa

 


 

Na návšteve u ornitológa

Skupinka do 25 osôb môže absolvovať netradičnú prehliadku a krúžkovanie vtákov s ornitológom v chránenom areáli, ktorý nesie názov Výsadba, na Sĺňave v Piešťanoch. Počas pútavej dvojhodinovej prednášky ornitológa Ericha Kubicu sa okrem iného dozviete: ktoré vtáky hniezdia na Sĺňave, ktoré cez Sĺňavu migrujú, kde všade vyletelo a zahniezdilo sa lokálne vtáctvo, prečo je dôležitá ochrana prírody a ako môže byť človek jej súčasťou.

Viac informácií o ornitologickej prezentácií

 


 

Skvosty secesnej architektúry v Piešťanoch

Preneste sa do éry zlatých čias – spoznajte miesta, ktoré navštevovali králi, cisári, maharadžovia či slávne osobnosti nemého filmu a vypočujte si príbehy ktoré sa spájajú s najznámejšími piešťanskými kúpeľnými domami a hotelmi z obdobia secesie – Františkove kúpele, Zelený strom, Kursalón, Royal, Thermia Palace, Pro Patria.

Viac informácií o prehliadke secesia v Piešťanoch

 


 

Dom umenia – architektonický skvost

Komentované prehliadky v architektonickom skvoste – Dome umenia, ktoré sú zdarma. Priestormi národnej kultúrnej pamiatky, ktoré inak nie sú verejnosti voľne prístupné, budú účastníkov sprevádzať architektky Lívia Gažová a Eva Rohoňová.

Viac informácií o architektonickej prehliadke Domu umenia

 


 

Elektrárňa Piešťany – príbeh bývalej obecnej dieselovej elektrárne

Svoje čaro má i historická Elektrárňa Piešťany. Pri komentovanej prehliadke po interiéri a zákutiach nádhernej budovy starej elektrárne, ktorá je zapísaná na zozname národných kultúrnych pamiatok, sa dočkate zaujímavých príbehov. Tešiť sa možno na pútavé rozprávanie o histórii a fungovaní tejto industriálnej budovy a o aktivitách, ktoré v nej prebiehajú po rekonštrukcii.

Viac informácií o prehliadkach Príbeh elektrárne

 


 

Piešťany podľa Wintera

Prechádzky po kúpeľnom meste so spomienkami nezlomného podnikateľa Ľudovíta Wintera v slúchadlách a výstupmi hercov v dobových kostýmoch. Piešťany podľa Wintera stoja na pomedzí dramatického diela a komentovanej prehliadky. Vznikli na základe memoárov muža, ktorý už ako 20-ročný začal budovať meno piešťanských kúpeľov a vo svojom úsilí nepoľavil ani vtedy, keď sa s podlomeným zdravím vrátil z koncentračného tábora.

Viac informácií o zážitkovej prehliadke Piešťany podľa Wintera

 


 

Mesto ako galéria

Prehliadka so sprievodcom, ktorú by ste si v Piešťanoch rozhodne nemali nechať ujsť? Tak to je Mesto ako galéria – umenie verejného priestoru. Na prehliadke užšieho centra Piešťan  a kúpeľov sa dozviete viac zo zákulisia vývoja známeho podujatia Socha piešťanských parkov a nadobudnete pocit, ako keby ste sa ocitli na výstave umenia pod holým nebom. Na vybraných príkladoch sochárskych diel vo verejnom priestore vám kurátorka Linda Blahová priblíži okolnosti a zmeny dobového myslenia, ktoré vplývali na umeleckú tvorbu od druhej polovice 20. storočia.

Viac informácií o prehliadke Mesto ako galéria