Výlet k hrobu mladého baróna

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Azda vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas voľných dní. Dnes vás zavedieme k hrobu baróna Alberta von Wattenwyl a na Orlie skaly.

Nenáročný výlet vhodný pre rodiny s deťmi sa začína pri vodnej nádrži v Pustej Vsi, ktorá je miestnou časťou obce Prašník. Turisti, ktorí prídu autom, môžu zaparkovať pri pamätníku Slovenského národného povstania. Potom treba ísť kúsok po ceste a následne obísť vodnú nádrž po moste. Hneď za ním, pri vstupe do lesa, je neoficiálne značenie – šípky s nápismi Veľká pec, Pomník Wattenwyla.

Trasa vedie lesom strmo nahor a potom po lesnej ceste. Ide o približne kilometrovú prechádzku, ktorú zvládnu aj menej zdatní turisti. Stačí sa držať miestneho značenia, ktoré včas upozorní na málo známe, ale o to zaujímavejšie miesto – hrob mladého baróna.

Albert von Wattenwyl sa narodil v roku 1896 v neďalekých Borovciach, kde jeho rodina vlastnila kúriu. Bol potomkom dodnes existujúceho šľachtického rodu zo Švajčiarska. Podľa legendy zomrel na tomto mieste počas poľovačky. Jeho pes vraj za ním smútil tak dlho, že zahynul aj on. Skutočnou príčinou smrti mladého baróna bola tuberkulóza. Zomrel v januári 1917, mal iba 20 rokov.

Pomník bol pri príležitosti stého výročia jeho smrti obnovený, pribudol pri ňom preklad básne: Čo ukrývame v truhle, je šat, ktorý patrí zemi. Čo milujeme, zostáva na večnosť.

Od hrobu baróna je to asi kilometer k Orlím skalám. Ide o prírodnú rezerváciu európskeho významu (Natura 2000), ktorej cieľom je chrániť najmä niektoré vzácne druhy flóry (napr. kavyľ vláskovitý, ostrica nízka). Na toto miesto sa dostanete aj po náučnom chodníku z obce Šterusy, v ktorej katastri leží.

Text a foto: Martin Palkovič Zdroj: obecprasnik.sk