Valentínska prechádzka anglickým parkom v Rakoviciach

Málokto vie, že anglický park rozprestierajúci sa okolo kaštieľa v Rakoviciach je voľne prístupný verejnosti. Za dodržania aktuálne platných protiepidemických opatrení ho môžu tento víkend navštíviť zaľúbenci, ktorým je venovaná valentínska výzdoba z dielne tamojšej Strednej odbornej školy regionálneho rozvoja. Nainštalovaná bude do utorka 16. februára 2021.

Park začali budovať v roku 1812, keď kaštieľ patril Alojzovi Medňanskému. Barón, ktorý vyrastal v neďalekom Beckove a neskôr pôsobil aj ako tajný radca Uhorskej komory, je známy najmä vďaka svojim literárnym dielam. Aj dnes môžete v kníhkupectvách natrafiť na jeho Dávne povesti o hradoch a ďalšie vlastivedné publikácie venované najmä územiu súčasného Slovenska.

Už pri vstupe do parku vás zaujme trojitá klasicistická brána z 30. rokov 19. storočia. Za ňou si všimnete sochu sv. Floriána, pred ktorou je aktuálne pergola s valentínskou výzdobou.

Kaštieľ je súčasťou areálu Strednej odbornej školy regionálneho rozvoja Rakovice, ktorej pedagógovia a žičiaci udržiavajú aj rozsiahly anglický park plný vzácnych drevín. Nájdete v ňom aj rybník s ostrovčekom vybudovaný v rokoch 1816 – 1817.

Text a foto: Martin Palkovič