Čertova pec je najstarším jaskynným osídlením na Slovensku

Len pár kilometrov za Piešťanmi je miesto, ktoré vás vráti v čase až hlboko do praveku.

Keď sa vydáte z centra mesta cez Banku smerom na Radošinu a Topoľčany, cesta vás povedie lesom Považského Inovca, presnejšie Inoveckým predhorím. Tento úsek má mimoriadne čaro, preto pozor, aby ste sa príliš nezapozerali. Mohli by ste totiž minúť jaskyňu, ktorá sa nachádza trochu bokom od cesty, pri horskom prechode Havran. Bola by škoda nezastaviť sa tu, pretože ide o jedinečné miesto, kde žili lovci staršej doby kamennej. Ako orientačný bod vám dobre poslúži motorest, ktorý má rovnaký názov ako jaskyňa. Čertova pec.

Zaparkujete pohodlne a po pár minútach chôdze po vyznačenom chodníku sa pred vami objaví jaskyňa. Má veľkú archeologickú hodnotu, pretože sa tu našli dôkazy viacnásobného pravekého osídlenia a ide o najstaršie jaskynné osídlenie u nás. Jaskyňu preskúmal v rokoch 1958 – 1961 Juraj Bárta z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Vtedy sa potvrdilo, že Čertovu pec obýval človek neandertálskeho typu, neskôr kultúra szeletien z mladšieho paleolitu. V roku 1981 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor a v roku 1994 za prírodnú pamiatku.

Skvelé na výlet s deťmi

Už cesta k jaskyni aj samotné miesto pravekého osídlenia pôsobia tajomne. Môžete to výborne využiť, keď sa sem počas pobytu v Piešťanoch vyberiete na výlet s rodinou. Príbehy o pravekých lovcoch určite prebudia detskú fantáziu, rovnako aj vymýšľanie teórií o tom, ako vznikol názov jaskyne. Isté je, že slovenský názov Čertova pec sa objavil už v roku 1742 v diele Mateja Bela. Jaskyňa sa pod týmto názvom v maďarčine spomína aj v monografii Nitrianskej župy z roku 1898.

Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná. Milým bonusom pre detských návštevníkov je malá zvernica pri motoreste.