Bronzové súsošie Milenci

(Sad Andreja Kmeťa). Dielo sochára A. Trizuljaka, pamiatka na prvú plenérovú výstavu plastiky v piešťanských parkoch v roku 1967.
_DSC5507
Autor Milencov sa narodil 15. mája 1921 vo Varíne neďaleko Žiliny a patrí medzi popredných slovenských sochárov. Štúdiá absolvoval na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave a sochárstvo vyštudoval neskôr na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Po niekoľkých žánrových prácach s námetom lásky, materstva, šťastia a utrpenia vytvoril v 50. rokoch niekoľko rozmerných plastík. Medzi tie najvýznamnejšie patria jednoznačne diela Detvan a sochy Víťazného vojaka na pylóne bratislavského Slavína.
V roku 1961 sa začali písať dejiny podujatia Socha piešťanských parkov. V tomto roku bola v exteriéroch parku prezentovaná práve tvorba A. Trizuljaka, ktorý pôsobil ďalej ako predseda organizačného výboru výstavy. Zakladatelia výstavy chceli, aby v tunajších parkoch zostali po každom ročníku dve-tri plastiky a výsledkom mala byť stála galéria sôch v prírode. S touto myšlienkou zanechal Trizuljak pri Kolonádovom moste svojich Milencov.